ثبت برند

برند یا علامت تجاری (Trade Mark) ، علامتی با رنگ ، شکل ، حرف ، شعار ، آهنگ و تصاویر خاص می باشد و از این رو ثبت برند کسب و کارتان مهم تلقی میگردد.

این نکته را همواره باید در نظر داشته باشید که نام تجاری یا برند همواره میبایست با علامت تجاری همان محصول همخوانی داشته باشد شخصی که به ثبت برند می پردازد ، این اطمینان را دارد که شخص دیگری نمی تواند از آن نام و نشان استفاده نماید.

نشان تجاری تصویری است که یک شرکت یا سازمان از خود یا محصولش ، آن چنان که هست ارائه می دهد ، اما برند بعنوان هویت تجاری محصول قلمداد می شود. از جمله عواملی که در شناخت کامل یک برند موثر هستند می توان به بسته بندی ، نوع ارائه ی محصول ، مخاطبان محصول ، کیفیت آن ، تبلیغات ، تجربه ها و … اشاره نمود.

ثبت علامت

ثبت برند آنلاین

راهنمای ثبت برند

هزینه ثبت برند بستگی به نوع برند و چگونگی آن کاملاً متغیر است. به عنوان مثال اگر برای لوگو از حرف لاتین استفاده شود باید حتماً کارت بازرگانی یا کارت عضویت تهیه شود که در این صورت هزینه آن افزایش می‌یابد. دومین هزینه ثبت برند در رابطه به مقدار بیشتر طبقات بین المللی نیز متغیر است.

سومین مورد عبارت‌اند از هزینه مربوط به ثبت اظهارنامه و چاپ آگهی در روزنامه رسمی در دو نوبت می باشد در اینجا هم با توجه به نوع متن آگهی باز هم هزینه ها متغیر است.

هزینه برای درخواست کنندگان خارجی که در انجام ضوابط کنوانسیون پاریس درخواست خود را به منبع ثبت تسلیم می نمایند این گونه است باید هزینه ها را با توجه به نرخ ریالی معین شده معادل نرخ رسمی پرداخت نمایند. به صورت خلاصه این هزینه ها شامل

 • هزینه مربوط به اظهارنامه و طبقات بیشتر
 • هزینه مربوط به تهیه کارت بازرگانی یا کارت عضویت در موارد خاص
 • هزینه های مربوط به چاپ متن در آگهی روزنامه های رسمی
ثبت علامت تجاری

ثبت علامت

ثبت علامت یکی از مسائلی است که برای صاحبان مشاغل از اهمیت ویژه ای برخوردار است و دلیل این اهمیت این است که پس از ثبت علامت طبق قانون ثبت علامت تجاری ، شخص و یا شرکتی که اقدام به ثبت برند مذبور نموده است مجاز است که به صورت انحصاری از این برند استفاده کند،بدین معنا که از ارائه کالا یا خدمات یکسان و یا شبیه به کالا و خدمات مذبور جلوگیری بعمل آید زیرا این امر ممکن است سبب گمراهی مشتریان گردد و همچنین باعث سوء استفاده از برند ذکر شده گردد.

عواقب عدم ثبت علامت

یکی از عواقب عدم ثبت علامت این است که اگر صاحبان برند نسبت به ثبت برند خود اقدام نکنند ممکن است شرکت های رقیب از این برند برای کالای مشابه استفاده کنند و این امر منجر به اتلاف سرمایه گذاری در بازاریابی یک محصول گردد در حقیقت بدنبال این امر ممکن است مشتریان گمراه شوند و به شهرت و وجهه صاحب برند آسیبی وارد گردد.

نکته ای که در این بحث حائز اهمیت است این است که واگذار کردن برند به شخص ثالث به سهولت قابل انجام است و این امر میتواند سبب افزایش منبع درآمد شخص و یا شرکت گردد و یا موجب انعقاد موافقت نامه اعطای نمایندگی فروش شود.

در این ویدئو با ثبت برند و علامت تجاری که توسط موسسه حقوقی آرکا تهیه شده است آشنا می شوید

۰۲۱-۵۷۷۳۱

تنها یک کلیک تا دریافت مشاوره تخصصی از کارشناسان آرکا

ثبت برند برای کسب و کار از نان شب واجب تر است

همین حالا اقدام کن و به راحتی برند و نشان کسب و کار خودتو نجات بده و با خیال راحت برای کسب و کارت تلاش کن چون حالا تو برند شدی و فصل جدیدی برای کسب و کارت خواهد بود.

ثبت علامت تجاری

ثبت علامت تجاری دارای مزایایی می باشد که در اینجا به آن ها می پردازیم. گاهی ممکن است هنگام خرید محصول یا استفاده از آن محصول یا اینکه در امور فعالیت های ویژه ، علامت یا لوگوی تجاری موجود روی آن تأثیر به سزایی در انتخاب شما داشته است. این همان نام تجاری است که شخص آن را برای موسسه خود به ثبت رسانیده در این صورت مالک یا شرکت با این نشان شناخته شده است و هیچ کس حق ندارد با این نام تجاری به ارائه کالا و فعالیت های خود بپردازد.

ثبت علامت تجاری باعث می شود مالک از حمایت ها و تضمین فعالیت های قانونی برخوردار شود یا اینکه می تواند با برجسته نمودن محصول یا فعالیت خود از آن استفاده نماید یا حق استفاده آن را به کس دیگری محول کند.

مزایای ثبت علامت تجاری

در حقیقت حق استفاده اختصاصی از برند ثبت شده برای بکار گیری روی کالا و فعالیت مورد نظر آن به فرد دیگر قطعاً در حیطه مالک برند می باشد.

سیر پشتیبانی از علامت تجاری 10 ساله است که می توان دوباره آن را با هزینه ای تمدید نمود که بعد از این مدت ۶ ماه به مالک مهلت داده می شود تا آن را تمدید کند در این صورت باید حتماً برای حفظ آن قبل از این مدت تعیین شده آن را تمدید کرد در غیر این صورت هر کس که متقاضی این علامت تجاری باشد می تواند با پیگیری و سپری مراحل ثبت علامت تجاری آن را به نام خود ثبت کند.

یکی دیگر از مزیت های ثبت برند این است که از رقابت های خلاف قانون از جمله علامت تجاری ساختگی مشابه همان برای کالا و فعالیت ناپسند ممانعت ایجاد می کند.

پیشنهاد میکنیم مطلب نکات قابل توجه برای ثبت علائم تجاری را نیز مشاهده بفرمایید

ثبت برند

جهت مشاهده و جستجو در پرونده های علائم تجاری در سامانه مالکیت معنوی میتوانید اقدام فرمایید

طبقات ثبت برند و علامت تجاری

 1.  مواد شیمیائی مورد استفاده در صنایع علوم عكاسی و همچنین كشاورزی باغبانی و جنگلبانی رزینهای مصنوعی پردازش نشده پلاستیكهای پردازش نشده كودهای گیاهی تركیبات اطبائ حریق مواد آبكاری و جوشكاری فلزات مواد شیمیائی براینگهداری مواد غذائی مواد دباغی چسبهای صنعتی .
 2.  رنگ روغن جلا لاك موادضد زنگ زدگی و جلوگیری كننده از فاسد شدن چوب مواد رنگی مواد تثبیت رنگ رزین یا صمغهای خام طبیعی فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ساختمان چاپگرها و هنرمندان.
 3. تركیبات سفید كننده و سایر مواد مخصوص شستشوی لباس مواد مخصوص تمیزكردن براق كردن لكه گیری و سائیدن صابون عطریات روغن های اسانس مواد آرایشی ، لوسیون های مو گرد و خمیردندان
 4. روغنها و گریسهای صنعتی روان كننده هاتركیبات گردگیری مرطوب كردن و جذب رطوبت انواع سوخت ( شامل سوخت موتور) و موادروشنائی انواع شمع و فتیله چراغ.
 5. مواد داروئی و بیطاری مواد بهداشتیبرای مصارف پزشكی مواد رژیمی برای مصارف پزشكی غذای كودكان انواع گچ شكسته بندیلوازم زخم بندی مواد پركردن دندان موم دندان سازی ضدعفونی كننده ها مواد نابودكننده حشرات موذی قارچ كش مواد دفع نباتا هرزه .
 6. فلزات عادی و آلیاژهای آنها مواد ساختمانی فلزی ساختمانهای فلزی قابل حمل مواد فلزی خطوط مجراهای فلزی گاوصندوق اجناس ساخته شده از فلزات عادی كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند سنگهایمعدنی فلزات .
 7. انواع ماشین و ماشینهای افزار انواع موتور ( استثناء موتور وسائل نقلیه زمینی ) قفل وبست و حلقه های اتصال قطعات ماشینها و قطعات انتقال قوه ( به غیر از اتصالات و اجزائ انتقال قوه وسائط نقلیه زمینی) لوازم و ابزار كشاورزی ( به استثنای ابزارهای دستی ) ماشین جوجه كشی .
 8. انواع ابزار ولوازم دستی ( كه با دست كارمی كنند) سرویس كارد و قاشق و چنگال سلاح كمری تیغ.
 9. اسباب و آلات علمی دریانوردی مساحی عكاسی سینمایی بصری وزن كردن اندازه گیری علامت دادن كنترل ومراقبت (نظارت) نجات و آموزش اسباب و لوازم هدایت قطع و وصلتبدیل ذخیره سازی تنظیم یا كنترل جریان برق آلات واسباب ضبط ماشینهای فروش خودكار ومكانیسم دستگاههایی كه با سكه كار می كنند صندوق های ثبت مبلغ دریافتی ماشینهایحساب تجهیزات داده پردازی و رایانه ای دستگاه آتش نشانی .
 10. آلات وابزار جراحی پزشكی دندانسازی وبیطاری اندام های مصنوعی دندان و چشم مصنوعی اقلامارتوپدی مواد بخیه زنی .
 11. دستگاههای روشنائی حرارتی مولد بخار طبخ خنككردن تهویه تامین آب بهداشتی .
 12. وسایط نقلیه دستگاههای حمل و نقل زمینیدریائی و هوائی .
 13. اسلحه گرم مهمات و انواع پرتابه ( از قبیل موشكخمپاره و غیره) مواد منفجره مواد وسایل آتش بازی .
 14. فلزات گرانبها وآلیاژهای آنها و كالاهائی كه با فلزات گرانبها ساخته شده یا با آنها روكش شده اند ودرسایر طبقات ذكر نشده اند جواهرات سنگهای گرانبها اسباب و لوازم ساعت سازی و زمانسنجی .
 15. آلات موسیقی .
 16. كاغذ مقوا و كالاهای ساخته شده ازآنها كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند مطاب چاپ نشده مواد صحافی عكس نوشت افزار چسببرای مصارف تحریری یا خانگی لوازم نقاشی قلم مو نقاشی ماشین تحریر و لوازم ملزوماتدفتری ( به استثنای مبلمان) مواد آموزشی و تدریس ( به استثنائ دستگاها) موادپلاستیكی برای بسته بندی ( كه در سایرطبقات ذكر نشده اند) حروف و كلیشه چاپ.
 17. لاستیك كائوچو صمغ آزبست ( پنبه نسوز) میكا ( سنگ طلق) و كالاهایساخته شده از این مواد كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند پلاستیك دارای شكل و قالب خاصبرای استفاده در تولید سایر كالاها مواد بسته بندی در پوش گذاری انسداد و عایق بندیلوله های قابل ارتجاع غیر فلزی .
 18. چرم و چرم مصنوعی و كالاهای ساختهشده از آنها كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند پوست حیوانات چمدان كیسه و كیفهایمسافرتی چتر چترآفتابگیر و عصا شلاق یراق و زین و برگ.
 19. مواد و مصالحساختمانی )( غیر فلزی) لوله های غیر فلزی سخت و غیر قابل انعطاف برای استفاده درساختمان آسفالت غیرو قطران ساختمانهای متحرك غیر فلزی بناهای یادبود غیر فلزی .
 20. مبلمان و اثاثیه آئینه قاب عكس كالاهای ساخته شده از چوب چوب پنبه نیحصیر شاخ استخوان عاج استخوان آرواره نهنگ صدف كهربا صدف مروارید كف دریا وبدل كلیهاین مواد یا ساخته شده از پلاستیك ( كه در سایر طبقات ذكر نشده اند) .
 21. ظروف خانگی یا لوازم آشپزخانه ( كه از فلزات قیمتی ساخت یا روكش نشده اند) شانه وابر و اسفنج انواع برس و قلم مو ( به استثنای قلم موهای نقاشی ) مواد ساخت برسلوازم نظافت و تمیزكاری سیم ظرف شویی شیشه كارشده یا نیمه كارشده ( به استثنای شیشهمورد استفاده در ساختمانها) شیشه آلات اشیائ ساخته شده از چینی و سفال كه در طبقاتذكر نشده اند.
 22. طناب ریسمان تور چادر سایبان برزن ( تارپولین ) بادبانوشراع ریسه و گونی كه در طبقات دیگر ذكر نشده است مواد لائی و لایه گذاری و پوشال ( به استثنائ لاستیك و پلاستیك ) مواد خام لیفی برای نساجی.
 23. انواع نخ ورشته برای مصارف پارچه بافی و نساجی .
 24. محصولات نساجی و پارچه ای كه درطبقات دیگر ذكر نشده اند انواع روتختی و رومیزی .
 25. انواع لباس و پوشاكپاپش و پوشش سر.
 26. انواع توری و قلاب دوزی روبان بند (نوار) حاشیهوقیطان دگمه قزن قفلی سنجاق و سوزن ته گرد گلهای مصنوعی .
 27. انواع فرشقالیچه حصیر وزیرانداز لینویوم و سایر كف پوشها آویزهای دیواری ( غیر پارچه ای ).
 28. انواع بازی و اسباب بازی لوازم ورزشی و ژیمناستیك كه در طبقات دیگرذكر نشده اند تزئینات درخت كریسمس.
 29. گوشت گوشت ماهی گوشت طیور وشكارعصاره گوشت سبزیجات ومیوه جات به صورت كنسرو خشك شده و پخته شده انواع ژله مربا وكمپوت تخم مرغ شبر و محصولات لبنی روغنها و چربیهای خواركی .
 30. قهوهچای كاكائو شكر برنج نشاسته نشاسته كاساریا مانیوك ( تاپیوكا) نشاسته نخل خرما ( ساگو) بدل قهوه آرد و فراورده های تهیه شده از غلات نان نان شیرینی شرینی جاتشیرینی یخی عسل ملاس یا شیره قند مایه خمیر گرد مخصوص شیرینی پزی یا پخت نان نمكخردل سركه انواع سس ( چاشنی ) ادویه جات یخ .
 31. محصولات كشاورزی باغداریو جنگلبانی و دانه هایی كه در طبقات دیگر ذكر نشده اند حیوانات زنده میوه و سبزیجاتتازه بذر گیاهان و كلهای طبیعی غذای حیوانات مالت ( جو سبز خشك شده ) .
 32. مائ الشعیر آبهای معدنی و گازدار و سایر نوشیدنیهای غیر الكلی آب میوه وشربتهای میوه ای شربت و تركیبات مخصوص ساخت نوشابه.
 33. تنباكو لوازم تدخین كبریت .
 34. تبلیغات مدیریت تجاری امور اداری تجارت كارهای دفتری و اداری .
 35. بیمه  و مور مالی امور پولی امر مربوط به معاملات املاك و مستغلات .
 36. ساختمان سازی تعمیرو بازسازی خدمات نصب.
 37. مخابرات از راه دور.
 38. حمل و نقل بسته بندی و نگهداری كالاها تهیه مقدمات و ترتیب دادن مسافرتها .
 39. بهسازی و عمل آوری مواد.
 40. آموزش و پرورش دوره هایكارآموزی و تعلیمی تفریح و سرگرمی فعالیت های ورزشی و فرهنگی .
 41. خدمات عملی و فن آوری و تحقیق و پژوهش و طراحی در این زمینه خدمات تجزیه و تحیل و تحقیقاتصنعتی طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه ای خدمات حقوقی .
 42. خدمات عرضه اغذیه و نوشابه تامین مسكن و محل اقامت موقت.
 43. خدمات پزشكی ، خدمات بیماری ، مراقبت های بهداشتی و زیبائی برای انسانها یا حیوانات خدمات كشاورزی باغداری و جنگلداری .
 44. خدمات شخصی یا اجتماعی كه توسط دیگران برای رفعنیازهای افراد ارائه می شوند خدمات امنیتی برای محافظت از افراد اموال و دارائیها .

شما میتوانید جهت انجام دیگر امور ثبتی خود اعم از ثبت شرکت ، تغییرات شرکت ، کارت بازرگانی و کد اقتصادی با موسسه حقوقی آرکا در ارتباط باشید